PRVOVÝSTUPY A LEZENÍ

INVIA.CZ

Vyhledávač

Články

El Chorro

Po příletu na letiště Malaga se dá na letišti od postávajících ...

Po příletu na letiště Malaga se dá na letišti od postávajících agentů různých společností pronajmout auto za 150 EU na 9 dní. Po nákupu auta vyrazíte směrem na Campanillas a za 9 km Alorou do El Chorra. Do El Chorra je možno z Malagy jet vlakem, který ale jede jen 2x za den.

Vesnička se nachází v roklině u přehrady. Hráz byla formálně otevřená v roce 1921. U této příležitosti si španělský král Alfonso XIII udělal procházku po speciálně zkonstruované kočičí lávce přitlačené do tváře rokliny místy i 100m nad řekou. Proto dostala kočičí lávka název "Caminoova delta Rey" (královská cesta).
Při budování nádrže byl také v roce 1914 -1921 postaven malý most přes roklinu. Most nesloužil jen pro pěší ale středem mostu vede vodní kanál. Bohužel ačkoli je procházka po této královské cestě skutečnou romantikou doporučujeme cvaknout se k fixnímu lanku neboť lávka není udržovaná a místy je zchátralá.

Vesnička El Chorro se rozprostírá na svazích rokliny. Přízemní domky jsou obklopeny kamennými terasy na kterých se pěstují fíky, olivy, pomeranče, citrony. Jen pro zajímavost 90% olivové produkce Španělska pochází z Andalusie.Rostou zde nádherné kaktusy. Plody se po oloupání dají jíst,jsou šťavnaté ale doporučuji velmi dobře otřít od chloupků aniž by jste se jich dotkli protože pak budete jemné bodlinky cítit ještě za týden.

Vesničku protíná železniční trať, která prochází mnoha tunely ve vápencových skalách.
Je zde i pár hotelů, kostel, kemp, dva obchody, restaurace a je jasné že super lezecká hospůdka Refugio „La garanta“ provozovaná Johanem a Kristýnou. U hospůdky je i umělá stěnka ale nechápu kdy se na ní leze když je člověk za celý den lezení po skalách totálně zničen. V restauraci je také možnost uvařit si z vlastních zásob (pouze pro ubytované). Je zde také ubytování za 2 EU. Litr piva vyjde na 1.80EU a je opravdu dobré.

V obchodech se dá nakoupit za slušné ceny nejdražší je obchod u železniční zastávky kde obsluhuje stará vychrtlá jezule věčně zahalena tabákovým kouřem nejasného původu.
Pokud vás jede více můžete si pronajmout celý dům za 100EU na měsíc.
V kempu jedna noc se stanem vyjde na 3EU.Dá se nocovat i venku ale ráno musíte stan složit neboť jste v přírodní rezervaci. Nocovat se dá i nad vesnicí a za tunely v kopcích v jeskyních. Většina lezců v nich žije i 5 měsíců. Tito lezci zde mají přezdívku "Mouční muži" neboť jejich strava se nejvíce skládá s moučných placek (kvásek,mouka,voda), které opékají na roštu. Dají se jíst s džemem, sýrem, paštikou ....fantazie je veliká. Byli jsme na tyto placky pozvaní a jsou opravdu skvělé. Jeskyně jsou super upravené pro delší pobyt.   V některých zdejší obyvatelé dříve žili a tak mají i ze předu zdi. Jsou v nich kuchyňky z poličkami a místnosti.
Lezení je opravdu skvělé, buď přímo nad vesničkou nebo projdete přes tunely do dalších oblastí.

 

 Pěkné počasí a zážitky Vám všem přeje

 

 

                           Pavel Bechyně Kýsa  a  Jana Řezníková

Žádné komentáře
 
Copyright © 2007 webmaster Kýsa (ICQ - 371876309, SKYPE - kysaso)